Uluslararası Konferans

Ortadoğu’da Emperyalist Saldırılara Karşı Halkların Mücadelesi

 

İstanbul’da, 9-10 Haziran günleri “Ortadoğu’da Emperyalist Saldırılara Karşı Halkların Mücadelesi” başlıklı bir konferans toplandı. Konferans’ın organizasyonu Emek Partisi ve Tunus İşçileri Komünist Partisi tarafından gerçekleştirildi. Organizasyona Lübnan Komünist Partisi de yardımcı oldu. Konferans’ın ev sahipliğini ise Emek Partisi üstlendi.

Konferans’ın amacı, başlığından da anlaşılacağı gibi, Ortadoğu’da başını ABD emperyalizminin çektiği emperyalistlerin saldırıları, Afganistan ve Irak’ın işgali, Suriye ve İran’ın tehdit edilmesi, Lübnan’ın yeniden emperyalistler lehine yapılandırılması girişimleri ve Filistin direnişinin bastırılması vb. emperyalist saldırılar ve halkların bu saldırılara karşı mücadelesi üzerine katılımcı parti, örgüt ve kişilerin görüşlerini sunması, tartışması ve ortak bir sonuç bildirisinin açıklanması idi.

Konferans’a Türkiye’den Aydın Çubukçu (Evrensel Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Doğu Konferansı Sözcüsü ve Emek Partisi GYK Üyesi), Prof. Mehmet Bekaroğlu (Doğu Konferansı Sözcüsü, eski milletvekili), Doç. Dr. Nuray Mert (Doğu Konferansı Sözcüsü, İ.Ü.İktisat Fakültesi öğretim üyesi), Nedim Köroğlu (EMEP Genel Başkan Yardımcısı) katıldı. Daha önce katılacağını bildiren Mete Çubukçu ani seçimler nedeniyle aynı tarihlerde Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde görevlendirildiği, Tuncay Bakırhan ve Faik Bulut yurt dışında bulunacakları için katılamadılar. Yurt dışından ise; Hamma Hammami (Tunus İşçileri Komünist Partisi), Jelloul Azzouna (Tunus Özgür Yazarlar Örgütü Başkanı), Fateh Muhammad Jamous, Haitham Al-Jindi ve Nisan Hassan (Suriye Komünist Emek Partisi), Muhammad Sayed Rassas, Ghassan İbrahim ve Nashat Altaimeh (Suriye Komünist Partisi – Polit Büro), Mansour Attasi (Suriyeli Komünistler Örgütü), Sallameh Keileh (Suriyeli Bağımsız Marksist), Sahar Mahdi (Irak Özgürlük Kongresi), Abu Ahmed Fuad (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi), Abdallah Elharif (Demokratik Yol-Fas), Prof. Georges Labica (Ortadoğu’da Gerçek Barış Komitesi Onursal Başkanı-Fransa), Javier Perez (Kolombiya Komünist Partisi M-L) Konferans’a katıldı. Konferansa katılacak Lübnan Komünist Partisi temsilcisi Saadallah Mazraani geleceği gün bir yakını vefat ettiği, Irak Komünist Partisi-Halkın Birliği temsilcisi Muhammed Jawad Faris ise havaalanında güvenlik nedeniyle engellendiği için gelemedi. Mısır’dan gelecek olan Mustafa El Lebbad ise, son anda mazeret bildirmeden gelemeyeceğini iletti. İran’dan davet edilenler ise, güvenlik nedeniyle katılamadı.

Konferansın sonuç bildirisini ve Konferans’ta sunulan tebliğlerden üçünü dergimizin bu sayısında yayınlıyoruz. Tebliğlerin tümü ise, Konferans Komitesi tarafından Türkçe-İngilizce ve Arapça olarak yayınlanacak.

Konferans katılımcıları, Ortadoğu’da bir ilk olan ve çok yararlı olduğu konusunda hemfikir oldukları Konferans’ın her yıl toplanması kararını aldı.

Konferans Komitesi, bu ilk toplantıda Ortadoğu’nun ulaşılabilen ilerici ve anti-emperyalist parti, örgüt ve aydınlarını buluşturmaya çalıştığını, bir sonraki konferansta katılımcılarının sayısını artırmak, sadece Ortadoğu değil Akdeniz ülkelerinden de katılımcılar çağırmak ve deney aktarımı için Latin Amerika’dan da parti temsilcilerini katılımını sağlamak istediğini açıkladı.

Ayrıca, Konferans Komitesi tarafından çağrılan birkaç temsilcinin gelememesi nedeniyle Kürt parti ve aydın temsilcilerinin Konferans’ta bulunamamalarının önemli bir eksiklik oluşturduğu ve gelecek konferansta bu durumun telafi edilerek, Kürt parti, örgüt ve aydın temsilcilerinin de konferansa mutlaka katılımının sağlanmasına çalışılacağı bildirildi.

Yorumlar kapatıldı.

Özgürlük Dünyası 2022

Yukarı ↑