Evrensel Basım Yayın’ın 300. Kitabı

Yayıncılık alanında 18 yıldır faaliyet yürüten Evrensel Basım Yayın Ekim ayı içerisinde çıkaracağı “Neredeyse Bir Balina (Almost Like a Whale)” kitabı ile 300. kitaba ulaşmış olacak. Genetik profesörü olan Steve Jones’in evrim kuramını bugünkü bilimsel gelişmelerle birlikte yeniden yazdığı (güncellediği) “Neredeyse Bir Balina”, özellikle 11 Eylül’ün ardından ABD’nin Ortadoğu’yu fiilen işgal ettiği bir dönemde, politik olarak da güncel bir anlam taşıyor. Papa’nın İslam dünyasını hedef alan çıkışları, özellikle eğitim hayatında evrim kuramı ve yaradılış düşüncesi üzerinden girişilen mücadele, Türkiye’de AKP iktidarı ve Kemalist çevre arasındaki “laiklik” üzerinden yürüyen “iktidar” mücadelesi emekçileri ve dünya halklarını bölmenin de araçlarına dönüşüyor. Kitap, tüm bu tartışmalar ve çekişmeler içinde ele alındığında işçi ve emekçileri aydınlatma faaliyetinin önemli bir parçasına dönüşecektir.

GELİŞTİRİCİ BİR DÖNEM

Evrensel Basım Yayın’ın 300. kitaba ulaşmış olması, Ekim ayı içerisinde bir dizi etkinlikle başlayacak olan kampanya çalışmasının dayanağı olacak. Bu döneme; yayınevinin işçi sınıfı ve emekçilerle bağlarını güçlendireceği, yayın faaliyetini daha gelişmiş imkanlarla buluşturacak bir dönem olarak da bakmak gerekiyor. Medya-iletişim ve yayıncılık alanının dev tekellerin egemenliğine geçtiği bir dönemde yayın faaliyetinin güçlendirilmesine, emekçilerle, gençlikle ve aydınlarla bağların güçlenmesi olarak bakmak gerekir. Her yaşam alanı; kitaplarımızın ve dergilerimizin okunduğu tartışıldığı ve emekçilerin mücadelesi için bir dayanak noktası haline geldiği oranda bu kampanya başarıya ulaşacaktır.

Bu açıdan bakıldığında; özelleştirmeler, işten atmalar, esnek çalışma, eğitim hayatındaki sorunlar ve bunlara karşı talepler üzerinden yürüyen örgütlenme mücadelesi, emekçilerin ve gençliğin yayınlarımızla çok daha sıkı bağlar kuracağı alanlardır. Yayın faaliyetimiz bu mücadelenin bir parçasına dönüştüğünde anlamını bulacaktır.

ÖNÜMÜZDEKİ YAYIN DÖNEMİ

300. kitap kampanyamız yayınevimizin faaliyetini yeniden gözden geçirdiği ve bir dizi etkinliği planladığı bir dönem olacak. Ekim ayı içinde yayınlanacak 10 yeni kitap ve 27-28 Ekim tarihlerinde “Neredeyse Bir Balina” kitabının yazarı Steve Jones’in katılacağı iki etkinlik çalışmanın ilk adımları. Steve Jones hem kitabının tanıtımı hem de evrim kuramı üzerine bir söyleşi gerçekleştirmek için Türkiye’ye gelecek. 27 Ekim’de İTÜ Gümüşsuyu Kampüsünde bir söyleşi ve ardından İstanbul Kitap Fuarı (TÜYAP)’ta bir panele katılacak olan S. Jones Türkiye’deki okurlarla buluşacak. Yayınevimizin 18 yılının anlatıldığı panel ve Şükran Kurdakul etkinliği kitap fuarına yapılan diğer hazırlıklar.

Emekçi halkın talep ve özlemleriyle bütünleşerek toplumcu-gerçekçi yayın faaliyetimiz güçlenerek sürecek.

Yorumlar kapatıldı.

Özgürlük Dünyası 2022

Yukarı ↑